Jak stosować produkty w spa - krok po kroku
Aby utrzymywać krystalicznie czystą wodę w spa użytkownik powinien regularnie wykonywać pewne czynności konserwacyjne oraz stosować odpowiednią chemię do spa. Bez tego nie ma mowy, że woda w dżakuzi będzie wolna od bakterii i wirusów.
Proponujemy Państwu produkty z serii SpaTime, które zostały stworzone przez lidera w branży chemii basenowej - firmę Bayrol. Dla łatwiejszego stosowania produkty SpaTime zostały pogrupowane kolorystycznie na trzy główne kategorie zgodnie z tym jaką pełnią funkcję w pielęgnacji.
produkty zapewniające równowagę wody w spa | |
dezynfekcja wody w spa | |
utrzymanie czystości w spa |
Dobre właściwości wody w wannie spa zależą od utrzymania właściwego bilansu wodnego. Wartość pH, która wpływa na dobre samopoczucie kąpiących się, żywotność wanny z hydromasażem i optymalny efekt produktów do pielęgnacji wody, powinna wynosić między 7,2 a 7,6. Na równowagę wody wpływ ma również całkowita alkaliczność (TA) oraz twardość wody powodowana występowaniem jonów metali w wodzie (np. żelaza).
To musisz robić regularnie raz w tygodniu
Jeśli chcesz uniknąć niepożądanych efektów i problemów z mętnością wody, sprawdzaj pH oraz TA przynajmniej raz w tygodniu. Służą temu testery paskowe lub elektroniczne.
Skup się na pomiarze pH gdyż jest ono bardzo zmienne. Najwyższe pH będzie tuż po napełnieniu i podgrzaniu wody. Wtedy będzie trzeba kilkukrotnie dodawać pH Minus aby obniżyć wartość pH do prawidłowego poziomu. W trakcie użytkowania wanny spa pH będzie również miało tendencję do zmian - po każdej kąpieli odczyt może się zmienić.
Jeśli pH będzie zbyt niskie - wtedy należy podnieść jego wartość środkiem pH Plus.
Parametr TA będzie informował Cię o tym jak woda jest bardzo podatna na zmiany pH. Dobrze zbilansowana woda zachowuje się prawidłowo po dodaniu środka obniżającego pH - czyli wartość ta ma pewną bezwładność. Zaczyna spadać by po dłuższym czasie stabilizować na nowym poziomie. Za niskie TA powoduje, że normalna dawka środka obniżającego pH zbyt gwałtownie obniży zasadowość wody (pH) - woda nie będzie stabilna i będą problemy z jej wyregulowaniem.
To należy zrobić przy napełnianiu
Wymieniaj wodę w jacuzzi regularnie - raz na 2-3 miesiące. Nawet jeśli mało korzystasz! Jeśli korzystasz bardzo dużo - zastanów się czy nie wymieniać jej częściej!
Najlepiej nalewać wodę o średniej twardości. Jeśli masz zmiękczacz w domu to ustaw go tak aby woda miała mierzoną twardość na poziomie średnim. Zbyt miękka woda ma niski poziom TA i prawidłowa regulacja pH będzie trudna do wykonania. W takiej wodzie może również pojawiać się problem z powstawaniem nadmiernej ilości piany.
Jeśli masz wodę twardą lub bardzo twardą to postaraj się zaraz po napełnieniu dodać środek Hardness Stabiliser. Zapobiega on powstawaniu mętności powodowanej występowaniem dużej ilości węglanu wapnia.
Jeśli nalewasz wodę ze studni to najprawdopodobniej jest ona zarazem bardzo twarda oraz ma w sobie sporo jonów żelaza. Wtedy należy również używać Hardness Stabiliser. Dodatkowo polecamy także specjalny filtr wstępny do wody ze studni. Filtr ten zakładany jest na wąż ogrodowy. Wyłapuje z wody jony żelaza i delikatnie ją zmiękcza. Nalewana woda ma lepsze właściwości.
Pomiar i regulację pH zacznij dopiero po podgrzaniu wody. Wtedy pH jest najwyższe. Obniżenie do wartości prawidłowej może chwilę potrwać - zużycie pH Minus jest wtedy największe. Z czasem będzie go potrzeba coraz mniej - aż do wymiany wody na świeżą.
Delikatna dezynfekcja aktywnym tlenem
Podstawą dezynfekcji wody w wannie spa jest aktywny tlen. W zastosowaniu prywatnym skuteczność aktywnego tlenu jest dostatecznie dobra i gwarantuje wysoki poziom higieny wody. Aktywny tlen nie pozostawia w wodzie zapachu.
Metoda aktywnego tlenu oparta jest na stosowaniu dwóch składników: granulek z aktywnym tlenem oraz płynnego aktywatora, który wspomaga działania bakteriobójcze i glonobójcze. Oba składniki stosowane są jednocześnie, co umożliwia uzyskanie unikalnego i opatentowanego efektu synergicznego, to znaczy, że skutki działania składników nie tylko się podwajają, ale ulegają nawet wzajemnemu wzmocnieniu.
Aktywny tlen należy używać regularnie po każdej kąpieli. Jeśli w wannie kąpie się dużo osób - dawkę granulatu można zwiększyć.
Co pewien czas dawka szokowe chlorowanie
Środowisko bardzo ciepłej wody w spa jest idealnym miejscem dla rozwoju różnych mikroorganizmów - bakterii, grzybów czy alg. Nawet mała ilość bakterii i grzybów stanowi zagrożenie dla osób kąpiących się. Systemy wspomagające dezynfekcję jak lampy uv czy ozonatory mogą nie wystarczyć aby woda po intensywnych kąpielach się zregenerowała i prawidłowo oczyściła. Pierwsze oznaki kłopotów to mętna woda, śliskie ściany i przykry zapach.
Podczas regularnego stosowania aktywnego tlenu, od czasu do czasu warto użyć szybko rozpuszczający się chlor w formule przygotowanej do prywatnych wanien spa. Oczyścimy wodę z tego co niechciane - przywrócimy jej klarowność. Szokowe chlorowanie wody w spa nie powoduje utrzymywania się charakterystycznego zapachu chloru w wodzie!
Wiele osób zastanawia się czy można stosować chlor w połączeniu z aktywnym tlenem? Nie tylko można, a wręcz trzeba! Krótkotrwała, gwałtowna dezynfekcja jest podstawą dbania o wodę w spa, ale także i w basenach.
Wspomaganie filtracji
Poprawna filtracja wody w spa jest tak samo ważna jak równowaga wody i dezynfekcja. Poprawę efektu filtracji można uzyskać stosując środek do klarowania - spowoduje on lepsze wyłapywanie drobnych cząsteczek rozpuszczonych w wodzie i osiadanie ich na powierzchni filtra.
Piana na powierzchni wody
Jeśli na powierzchni wody w jacuzzi tworzy się nieprzyjemnie wyglądająca piana - możesz użyć specjalny preparat do likwidowania piany. Przeczytaj więcej o tym dlaczego w Twoim spa powstaje piana.
Zadbaj o odpowiednią czystość spa jacuzzi
Filtr kartuszowy powinien być regularnie czyszczony odpowiednimi środkami, które pomagają rozpuścić tłuszcze i brud, który na nim zalega. Pamiętaj też aby raz w roku wymienić filtr kartuszowy do spa na nowy!
Wymianę wody w spa zaplanuj z wyprzedzeniem i się do niej prawidłowo przygotuj. Zanim wypuścisz starą wodę - użyj środek do oczyszczania rur i kanalików. To specjalna formuła rozpuszczająca tłuszcz i osad gromadzący się w rurach. Po godzinie od jego użycia wodę możemy całkowicie wypuścić.
Mycie powierzchni wanny najlepiej zrobić odpowiednim detergentem do czyszczenia wanny spa. Ma on właściwości, które ułatwiają zmycie tłustego, szarego osadu. Nie stosuj detergentów z gospodarstwa domowego - mogą one pozostawić po sobie resztki substancji, które potem mogłyby wpłynąć na tworzenie się piany.