Kąpiel w jacuzzi jest jedną z tych rzeczy, które uwielbiamy. Nasz miły nastrój i ochotę na kąpiel z hydromasażem może zepsuć kłębiąca się piana na powierzchni wody. No cóż - na ten problem natrafi prędzej czy później chyba każdy użytkownik domowego spa. Ale dlaczego woda w spa nadmiernie się pieni? Dlaczego na wodzie powstają kożuchy z piany? Jak pozbyć się tej piany? Wyjaśniamy poniżej.

Woda w spa się pieni

Kłębiąca się i zwarta piana w jacuzzi jest najczęściej spowodowana gromadzeniem się resztek mydła i kosmetyków. Specjaliści jednak zwracają uwagę, że inne czynniki również mogą wpłynąć na pojawianie się piany.:

  1. Nasze kosmetyki.
    Piana w wodzie może być spowodowana resztkami mydła, które kąpiący wnoszą na swoim kostiumie kąpielowym; mogą to być niespłukane resztki szamponu, balsam do ciała i inne kosmetyki. Niekiedy przyczyną może być też zmiękczacz do tkanin, w którym myliśmy nasz strój kąpielowy.
  2. Niska twardość wody.
    Niska twardość wody (niski poziom węglanu wapnia) zmniejsza napięcie powierzchniowe w wodzie i pozwala na nadmierne pienienie. Być może nalewasz wodę do spa przez zmiękczacz? Twardość wody używanej do spa jak i do basenu powinna być zawsze średnia - nigdy nie niska. Używaj pasków testowych aby sprawdzać twardość wody i staraj się aby była ona zawsze średnio-twarda.

  3. Niskiej jakości olejki zapachowe.
    Według specjalistów z branży chemii basenowej powinno się unikać dodawania zapachów do wody w jacuzzi. Ale jeśli już dodatkowy zapach w wodzie uważamy za niezbędny - należy wybrać produkty o uznanej jakości. Produkty nie przystosowane do używania w wannie spa (np. olejek zapachowy z apteki) mogą powodować zachwianie równowagi wody. Woda, która nie jest w równowadze powoduje różnego rodzaju problemy - mętna woda, brzydki zapach, utrzymujące się kożuchy piany.

Jak zlikwidować pianę w wannie spa?

Aby szybko i skutecznie pozbyć się piany z powierzchni wody zastosuj produkt Anti Foam z serii SpaTime. To płyn, którego należy dodać zaledwie 10 ml - piana natychmiast zacznie znikać. Jednocześnie prawidłowa pielęgnacja wody, regularne sprawdzanie pH oraz stosowanie środków dezynfekujących po każdej kąpieli powinny dość istotnie ograniczyć problem powstawania piany.

Jak jeszcze można zapobiegać pianie w wannie spa?

Przed kąpielą w jacuzzi należy dokładnie spłukać się z mydła i kosmetyków.
Sprawdzaj pH wody raz w tygodniu aby utrzymać wodę w prawidłowej kondycji. Pamiętaj, że po każdej kąpieli pH może się zmienić! Prawidłowy zakres pH to 7.0 - 7.4.

Czy piana w wannie spa jest szkodliwa?

Pojawienie się gęstej piany, kożuchów z piany utrzymujących się na powierzchni wody w jacuzzi powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym, że z wodą coś jest nie tak! Sama piana być może nie jest szkodliwa w prywatnym spa, z którego korzysta znana liczba osób.
Jeśli w miejscu publicznym takim jak hotel, sanatorium, siłownia zauważysz utrzymującą się pianę to wskazuje na błędy lub zaniedbania w pielęgnacji wody - lepiej unikaj wtedy kąpieli. Zgłoś ten fakt obsłudze. 

arrow_upward