Wodę z basenu można wylewać bezpośrednio do ogrodu w rośliny - na trawę, pod drzewa, pod iglaki. To jak najbardziej bezpieczne, a przez wiele osób wręcz zalecany sposób na wylewanie wody z basenu.
Gdzie wylewać wodę z basenu?
Pytanie to zadaje sobie prawie każdy nowy użytkownik basenu i to nie bez powodu! Obawę przed wylewaniem wody bezpośrednio do ogrodu wzbudza zazwyczaj świadomość tego, że znajdują się w niej pewne ilości chemii stosowanej w celu dezynfekcji basenu. Głównie chodzi tu o chlor do basenu lub aktywny tlen - czyli substancje dezynfekujące wodę. Ale także o środki przeciwdziałające powstaniu alg.
Wylewanie wody z basenu do kanalizacji nie jest mile widziane przez lokalne oczyszczalnie ścieków. Jednorazowy spust kilkunastu tysięcy litrów stosunkowo czystej wody może spowodować zmianę parametrów wody ściekowej. Może być to nie lada problemem dla zakładu komunalnego.
W tymi miejscu zwracamy uwagę, że z analogicznego powodu użytkownicy nie mogą podłączać odpływu wody deszczowej do kanalizacji.
Nie bój się wylewać wody z basenu do ogrodu
W pierwszej kolejności należy zwróci uwagę na fakt, że w trakcie użytkowania basenu zawartość chloru czy tlenu jest przez nas kontrolowana, a środki stosowane zgodnie z zaleceniami producenta są bezpieczne dla ludzi. Tym samym są bezpieczne dla środowiska. Woda basenowa podobna jest swoim składem do wody pitnej.
Wpływ chloru na rośliny jest znikomy, gdyż jest go w wodzie basenowej po prosty bardzo mało. A w zetknięciu z glebą ilość spada do zera. Analogicznie dzieje się z wodą pitną z wodociągu, która również uzdatniana jest w stacji wodociągowej chlorem.
Faktem jest, że w przypadku niektórych roślin szczególne znaczenia ma pH wody, gdyż odczyn gleby decyduje o tym, jakie pierwiastki są z niej pobierane przez rośliny. Wiadomo, że niektóre rośliny potrzebują gleby o odczynie kwaśnym (np. truskawki, rododendrony hortensje itp.). Jeśli więc woda z naszego basenu będzie miała odczyn bardziej zasadowy najlepiej, jeśli wylejemy ją na trawę lub pod starsze drzewa. Ponadto należy pamiętać, że padające jesienią i zimą deszcze przepłukują glebę i tym samym neutralizują jej odczyn.
Czy można wylewać wodę z basenu na trawę?
Skoro nie należy wypuszczać wody z basenu do kanalizacji czy szamba to po prostu wylewajmy ją na trawę!
Podlewanie trawnika wodą z basenu jest zdecydowanie możliwe, a często po prostu zalecane. Chemia do basenu, która znajduje się w wodzie basenowej nie szkodzi trawie i można bezpiecznie ją wylać na trawę. Nawet pewna ilość chemii basenowej, a w szczególności chloru nie zaszkodzi trawie - jego rozkład w zetknięciu z powietrzem i glebą jest natychmiastowy i absolutnie nie powoduje negatywnych skutków - np. wypalenia trawy. Pamiętajmy, że woda basenowa swoim składem jest bardzo podobna do wody z wodociągu. A woda z wodociągu też zawiera pewne ilości chloru!
Często jest spotykana opinia wśród ogrodników, że woda z basenu zaszkodzi trawie. Jest to mit, który wynika z braku świadomości jak niewielkie dawki chemii stosowane są w basenie. Z naszego wieloletniego doświadczenia w serwisowaniu basenów ogrodowych wynika, że wodą basenową można bezpiecznie podlać trawnik.
Bardzo sporadycznie mogą zdarzyć się miejsca, gdzie duża ilość wody wylana na trawnik wypłucze z niego substancje odżywcze. Wtedy chwilowe osłabienie trawy nie będzie spowodowane chemią basenową tylko po prostu zbyt małym nawożeniem.
Jeśli masz obawy i nie chcesz wylewać wody na swoją wypielęgnowaną murawę to wylej wodę pod drzewa...
Czy wodę z basenu można wylewać pod iglaki?
TAK - woda basenowa nie szkodzi iglakom. pH wody ma najczęściej odczyn neutralny i nie wpłynie na rośliny. Zatem bez jakichkolwiek obaw możemy wylać wodę pod drzewa w dużych ilościach. Nawet jeśli zdarzy się, że w basenie będzie zwiększony poziom chloru to nie powinien on zaszkodzić drzewom. Warto jednak pamiętać o tym, aby przy dozowaniu środków dezynfekujących do basenu stosować dawki zalecane przez producenta preparatu.
Co zrobić z brudną wodą z basenu po zimie?
Oczywiście woda w basenie po zimie idealnie nadaje się do podlania roślin w ogrodzie. Jest przeważnie bogata w substancje organiczne, które nadają się do podlania różnych roślin.
Wiosenne czyszczenie basenu przeważnie robimy na początku maja - czyli w okresie silnego wzrostu roślin w naszym ogrodzie. Solidna porcja wody z pewnością pobudzi nasz ogród do wzrostu!
Największy brud po zimie zbiera się na dnie basenu - są to przeważnie liście i resztki roślin oraz glony. Możemy je bez obaw odłożyć na kompost w naszym ogrodzie albo wynieść do odpadów bio.
Mam wodę słoną w basenie - czy mogę ją wylać do ogrodu?
Woda słona z basenu albo z ogrodowego spa powinna być wylewana do kanalizacji. Nie zalecamy w dużych ilościach wylewać wody słonej z basenu do ogrodu. Bezpieczniejsze będzie albo stopniowe wylewanie wody na zwiększonym obszarze - zamiast w jednym punkcie, albo po prostu wylewanie takiej wody do szamba lub kanalizacji.
Mimo, że sama woda basenowa może nie zaszkodzić twojej trawie to resztki soli mogą! Sól w glebie będzie absorbować wilgoć i składniki odżywcze, co może spowodować wstrzymanie wzrostu roślin.
Siarczan miedzi w wodzie basenowej
Kontrowersje wzbudza siarczan miedzi, który może znajdować się w składzie niektórych preparatów basenowych. Siarczan miedzi to nieorganiczny związek chemiczny, wykazujący silne działanie grzybobójcze. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających siarczan miedzi - najczęściej można go spotkać w wielofunkcyjnych tabletkach służących do kompleksowej dezynfekcji wody.
Chociaż związek ten dobrze radzi sobie z usuwaniem glonów oraz alg z wody basenowej, nie pozostaje obojętny dla środowiska naturalnego. W związku z tym, zalecamy stosowanie produktów, które nie zawierają tego związku.
Mamy wówczas pewność, że stosowane środki są bezpieczne dla użytkowników oraz dla środowiska, a wodą z basenu można bez obaw podlać rośliny w ogrodzie! Podsumowując wskazać należy, że jeżeli stosują Państwo chemię basenową marki Bayrol, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wodę znajdująca się w basenie wylać do ogrodu. Należy jednak zawsze przestrzegać zaleceń producenta i dawkować odpowiednią ilość produktu. Wówczas, będziemy mieli pewność, że woda basenowa jest bezpieczna dla naszego ogrodu!
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o siarczanie miedzi w środkach służących do pielęgnacji basenu!