Glony w basenie powstają na skutek braku systematycznej dezynfekcji wody i zaniedbania w wykonywaniu podstawowych czynności związanych z analizą wody w basenie i regulacją pH. W początkowej fazie rozwoju alg następuje wzrost zielonych glonów w narożnikach i zakamarkach basenu. Następnie inne części basenu jak dno i ściany, zaczyna pokrywać śliska i zielona warstwa. W ostatniej fazie woda w basenie staje się zielona i mętna. Widoczność może spadać nawet do kilku centymetrów!
Trzeba przyznać, że zwalczanie takiej wody, w zaglonionym basenie to dla wielu użytkowników prawdziwy koszmar. Kto raz doświadczył tej nierównej walki wie, że należy być wytrwałym i uzbroić się w kilka specyficznych środków do basenu. Dlaczego powstaje woda o takim zabarwieniu i w jak zapobiegać opisujemy poniżej.
Ocenia się, że na ziemi żyje ponad 1 000 000 gatunków glonów (alg). Użytkowników basenu martwić powinno występowanie jednego rodzaju - tzw. niebiesko - zielonych glonów. W środku gorącego lata potrafią być sporym utrapieniem i w ciągu kilku dni zamienią nasz błękitny basen w zieloną sadzawkę.
Rozwój glonów w basenie
Brak dostatecznej ilości chloru w wodzie oraz środka na glony sprawia, że po kilku dniach od ostatniego dozowania można łatwo zaobserwować glony w basenie. Algi są sporym zmartwieniem dla posiadaczy basenów ogrodowych. Ciągły napływ pyłków z roślin, resztek trawy i duże nasłonecznienie sprzyjają ich ciągłemu rozmnażaniu. To wymusza na użytkownikach, że chemia basenowa musi być dawkowana regularnie.
Również w basenach zamkniętych z dużym przeszkleniem można zaobserwować glony. Ich rozwojowi sprzyja duże nasłonecznienie basenu krytego, wysoka temperatura oraz brak dobrego mieszania wody. Dlatego najczęściej powstają w kącikach, zakamarkach czy na rolecie basenowej.
Glony to jedno lub wielokomórkowe rośliny, które posiadają właściwość budowania związków organicznych z zawartego w wodzie dwutlenku węgla i azotu, czyli związków nieorganicznych. W ten sposób glony wytwarzają duże ilości węglowodanów będących doskonałym pokarmem dla bakterii oraz grzybów.
Glony w basenie nie są szczególnie mile widziane. Może same w sobie nie są bardzo groźne podczas kąpieli. Ale sam fakt, że występują pokazuje, że z wodą w basenie dzieje się coś niedobrego. Prawdopodobnie ph nie jest w równowadze, no i brak środka dezynfekującego oznacza, że w wodzie oprócz glonów mogą występować inne zanieczyszczenia - np. bakteriami.
Śliskie ściany i zielone dno w basenie
Gdy w Twoim basenie pojawi się zielonkawy, śliski osad, konieczna jest szybka interwencja! W innym przypadku glony zaczną rozmnażać się w zastraszającym tempie i dojdzie do zakwitu glonów - wtedy woda w całym basenie szybko zrobi się zielona. Procesowi ich rozrostu sprzyja ciepła, słoneczna pogoda i zmniejszony przepływ wody.
Glony w pierwszej kolejności, powlekają ściany i dno niecki basenowej warstwą biofilmu. Zjawisko to jest nie tylko nieestetyczne, ale również niebezpieczne, ponieważ biofilm powoduje, że ściany i dno basenu robią się śliskie.
Glony w pierwszej kolejności, powlekają ściany i dno niecki basenowej warstwą biofilmu. Zjawisko to jest nie tylko nieestetyczne, ale również niebezpieczne, ponieważ biofilm powoduje, że ściany i dno basenu robią się śliskie.
To najprawdopodobniej tworzące się ogniska glonów. Często zdarza się, że w początkowej fazie wzrostu warstwa ta jest całkowicie przezroczysta, a użytkownik nie jest w ogóle świadomy, że w jego basenie następuje proces rozrostu glonów. Jedynym sygnałem jaki może wzbudzać nasz niepokój jest to, jak zmienił się odcień wody - z krystalicznego na lekko mętny.
Jeśli mętna woda w basenie (mleczna woda) nie zostanie odpowiednio szybko "opanowana" doprowadzi to do dalszych konsekwencji. Rozpocznie się gwałtowny rozwój glonów. Skupiska glonów rozproszą się na cały basen i powstanie zielona woda.
Przezroczysty biofilm stanie się pokarmem dla glonów i zamieni kąpielisko w zielony basen. Lekki nalot rozprzestrzeni się na tyle, że powstanie zielona śliska warstwa zielonego śluzu na dnie.
Całkowicie zagloniony basen
Algi działają tak ekspansywnie, że proces zielenienia lub brązowienia wody może nastąpić w ciągu zaledwie jednego dnia! Jeśli przaegapimy moment, o którym była mowa powyżej - czyli lekkie zmętnienie i śliskie ściany - to być może nasz basen zostanie zaatakowany przez algi.
Całkowicie zielona woda w basenie jest o tyle problematyczna, że wyprowadzenie wody do stanu klarowności zajmie nam kilka dni. Na pytanie jak pozbyć się glonów z basenu odpowiadamy poniżej. Ale trzeba być świadomym, że często jest to długa i trudna droga!
Ciekawostką jest, że masowe namnożenie alg może wystąpić po burzy - do dzisiaj istnieją spory o to, dlaczego tak się dzieje. Najbardziej prawdopodobna wydaje się być teoria o przyspieszonym wzroście glonów na skutek silnych błysków światła piorunów.
Wzrost glonów w basenie po opadach deszczu
Po obfitych opadach deszczu można zaobserwować dość uciążliwe kłopoty z wodą. Basen robi się zielony już po 1 nocy, a przywrócenie go do czystości to prawdziwa udręka.
Woda deszczowa często zawiera dużo fosforanów. A to właśnie fosforany są głównym źródłem pożywienia glonów. Ponadto woda deszczowa niesie ze sobą pewne zabrudzenia co wpływa na zanieczyszczenie wody basenowej.
Jeśli w momencie wystąpienia opadów deszczu, poziom chloru w wodzie będzie niski to porcja fosforanów może łatwo spowodować zakwit glonów w basenie!
Po burzach i opadach warto również sprawdzić odczyn pH wody. Kwaśne deszcze mogą obniżyć w sposób znaczący jego poziom i konieczne może okazać się użycie preparatu podnoszącego alkaliczność - czyli pH Plus.
W przypadku basenów ogrodowych położonych na terenach, gdzie dookoła są tereny rolnicze, warto rozważyć regularne stosowanie środków, które likwidują fosforany w wodzie. Środki wspomagające wzrost roślin (nawozy) powodują niestety również wzrost glonów w wodzie basenowej. A środki te dostają się do basenu z powietrza lub z deszczu.
Jak pozbyć się glonów z wody w basenie
Nasza walka z glonami i zieloną wodą musi zacząć się od wyregulowania pH. Tylko wtedy będzie skuteczna. Najpierw mierzymy testerem poziom kwasowości, a potem doprowadzamy wartość ph do poziomu 7.0. Nie wolno sypać środka obniżającego pH na oko, gdyż pH w przypadku problemów z wodą może być zarówno za wysokie jak i za niskie! Nasze działania muszą być precyzyjne i zaplanowane.
Dopiero po wyregulowaniu odczynu możemy przystąpić do dalszego, radykalnego działania. Środkiem, który skutecznie zlikwiduje glony w basenie jest szybko działający chlor do basenu. W tym celu musimy przeprowadzić chlorowanie szokowe. Dwu- trzykrotna dawka chloru zazwyczaj pomaga, aby rozpocząć proces eliminacji glonów.
Do tego celu polecamy użyć Chloriklar. Jest to chlor w małych tabletkach, który rozpuści się w ciągu 5 minut i zlikwiduje glony oraz mętną wodę w basenie.
Niestety, często zdarza się, że alg w basenie jest tak dużo, że ich wzrost jest szybszy niż czas działania chloru. Ponadto, niektóre gatunki alg szybko uodparniają się na działanie chloru. Obumiera tylko wierzchnia warstwa glonów, ale pod spodem nadal jest żywy materiał - tzw. biofilm.
Dlatego oprócz chloru niezbędne jest stosowanie antyglonu do basenu. Największą skutecznością wyróżnia się płyn do basenu Desalgin. Najlepiej ze wszystkich dostępnych środków zwalcza zieloną wodę w basenie, osad, śliskość ścian i dna. Ponadto ten płyn po dodaniu do basenu sprawia, że woda staje się klarowna, a charakterystyczne dla zanieczyszczeń organicznych zmętnienie wody powoli ustępuje.
Aby podnieść skuteczność naszych zabiegów chlorowania i usuwania glonów trzeba jeszcze mechanicznie wyczyścić basen z glonów! Przetarcie ścian i dna basenu szczotką na tyczce teleskopowej rozbije kolonie śliskich glonów i spowoduje szybsze ich obumieranie. Bardzo skuteczne jest czyszczenie basenu odkurzaczem. Najlepiej takim podłączonym za pomocą rury do skimmera. Zielony osad trzeba jak najszybciej usunąć z basenu, aby nie stanowił pożywki dla nowych glonów.
Skuteczna filtracja
Po tych wszystkich czynnościach pozostanie jeszcze jedna rzecz do zrobienia - przestawmy filtrację na 24 godziny. Intensywna filtracja wody po dodaniu odpowiednich środków zwalczających glony przyspieszy proces oczyszczania.
Jeśli basen był mocno zielony to dodatkowe płukanie filtra będzie wskazane po 1-2 dniach.
Jak zapobiegać powstawaniu glonów w basenie?
Jak wyżej już opisaliśmy prawidłowe parametry wody i odpowiednia ilość środka dezynfekującego będą skuteczną barierą dla rozwoju glonów. Ale niedawno na rynku pojawił się nowy preparat, który eliminuje fosforany znajdujące się w wodzie. Fosforany to naturalna pożywka i booster dla rozwoju glonów. Zastosowanie środka Nophos może skutecznie ograniczyć występowanie problemów z zazielenieniem we wszystkich basenach ogrodowych.
Problem glonów występuje najczęściej w basenie ogrodowym. To typ basenu, który jest narażony na działanie słońca, wysokich temperatur oraz nawiewania zanieczyszczeń z powietrza. Dla lepszej skuteczności stosuj jednocześnie płyn na glony i chlor w dawce uderzeniowej. W wyniku chlorowania szokowego oraz algicydu powstaje synergiczna siła, która zabije organizmy glonów i rozbije je na cząsteczki, które można łatwo odfiltrować z wody. Wtedy też rozpocznie się proces szybkiego oczyszczania, który dodatkowo można wspomóc środkami do klarowania wody. Krystaliczna woda powinna powrócić w ciągu 2 dni.
Jeżeli glony w wodzie stały się już widoczne, należy wykonać kilka czynności, dzięki którym skutecznie je wyeliminujemy: 1. Usunąć bardzo dokładnie warstwę glonów (biofilm) pokrywającą ściany i dno basenu w sposób mechaniczny - np. szczotką, 2. Zastosować 2-3 krotną dawkę chloru wraz z płynem na glony, 3. Filtrować wodę przez kilka-kilkanaście godzin jednocześnie sprawdzając stopień zanieczyszczenia filtra. |
Możesz również zastanawiać się, dlaczego świeża woda robi się zielona woda tuż po nalaniu. To problem o innym podłożu - nie związanym z obecnością glonów. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak temu zapobiegać!
Jeśli mają Państwo pytania lub chcą podzielić się z nami swoją opinią – zachęcamy do kontaktu!