Problemy z wodą w basenie
mętna woda w basenie

Mętna woda w basenie

Woda w basenie zmienia kolor po dodaniu chloru

Mętna woda w basenie to problem, z którym zapewne spotkał się każdy użytkownik basenu. Jak rozpoznać przyczynę powstawania mętnej wody? Co zrobić aby doprowadzić basen do stanu idealnego?

Zacznijmy od tego, że w prawidłowo prowadzonym basenie woda musi być absolutnie przejrzysta i klarowna. Podstawowe parametry wody mieszczą się określonych ramach. Kwasowość i alkaliczność są w równowadze, a środek dezynfekujący utrzymuje się w zadanej wielkości.

Filtracja odbywa się bez zbędnych przerw, a jego płukanie wykonywane jest regularnie - raz na 7 dni.

Tych kilka elementów ma kluczowe znaczenie dla jakości wody w basenie. Jeśli jednak zaobserwujemy lekką mętność wody - to jest to pierwszy sygnał, że coś robimy źle! Należy dojść do tego co się dzieje.

Mleczna woda w basenie - pierwsze sygnał, że woda się pogarsza

Lekko mętna woda w basenie i miejscami śliskie ściany w basenie są świadectwem tego, że w basenie zaczynają się tworzyć glony i bakterie. W wyniku niedostatecznej ilości środków chemicznych woda zmienia swoje właściwości i nabiera białej barwy, jest jakby lekko mleczna.

Jeśli zaobserwujemy pierwsze symptomy pogorszenia jakości wody w basenie, warto szybko zareagować. Nie powinniśmy zwlekać, gdyż doprowadzimy do znacznego pogorszenia jakości wody i jej całkowitego zmętnienia. Woda w basenie z białej może zamienić się wodę zieloną już po jednym popołudniu!

Główne przyczyny powstawania mętności wody w basenie

Nieodpowiedni poziom pH

Właściwy poziom pH wody w basenie powinien wynosić między 7,2 a 7,6. Gdy poziom pH jest zbyt wysoki lub zbyt niski, może to prowadzić do mętności wody. Przy niewłaściwym pH, chlor nie działa efektywnie, co sprzyja rozwojowi bakterii i glonów. Wysokie pH sprawia, że chlor jest "uśpiony", natomiast zbyt niskie pH daje sprzyjające warunki glonom do rozrostu.

Niewystarczająca filtracja

Jeśli system filtracyjny nie działa prawidłowo lub nie jest włączany na wystarczająco długi czas, drobne cząsteczki zanieczyszczeń oraz zanieczyszczenia biologiczne pozostają w wodzie, powodując jej mętność.

Zbyt niski poziom chloru

Chlor jest kluczowy dla utrzymania czystości wody. Gdy jego poziom jest zbyt niski, mikroorganizmy mogą się namnażać, prowadząc do zmętnienia wody. Utrzymuj chlor na poziomie co najmniej 0,6 mg/l aby uchronić się przed zbyt częstymi problemami z mętną wodą.

Intensywne kąpiele i wysoka temperatura

Zbyt duża liczba osób korzystających z basenu w krótkim czasie może prowadzić do zmętnienia wody. Krem do opalania, pot i inne substancje organiczne wprowadzane do wody mogą przekroczyć zdolność systemu filtracyjnego do ich usunięcia. Wysoka temperatura powoduje szybszy wzrost mikroorganizmów i glonów w wodzie basenowej.

Twardość wody

Zbyt wysoka twardość wody może prowadzić do tworzenia się osadów wapiennych, które sprawiają, że woda wydaje się mętna.

Problemy z równowagą chemiczną

Oprócz pH i chloru, inne parametry chemiczne wody, takie jak alkaliczność czy poziom kwasu cyjanurowego CYA (stabilizatora), również wpływają na jej przejrzystość. Mogą bowiem zaburzać prawidłowe działanie środków chemii basenowej.

Algi

Początkowe stadia rozwoju glonów mogą powodować mętność wody (mleczną wodę), zanim pojawi się charakterystyczne zielone zabarwienie. Jeśli tylko zauważysz białą mętność wody - działaj szybko, aby nie rozwinęły się glony w basenie. Użych chloru i algicydu!

Zanieczyszczenia z powietrza i deszczu

Wiatr może przynosić do basenu kurz, pyłki i inne drobne zanieczyszczenia, które mogą zmącić wodę. Szczególny wpływ na wodę mogą mieć opady deszczu. Woda deszczowa może mieć niskie pH oraz zawierać pewne substancje chemiczne, które wpływają na wodę w basenie.

Czy można kąpać się w mętnej wodzie?

Generalnie nie zaleca się kąpieli w mętnej wodzie basenowej. Choć sama mętność niekoniecznie oznacza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, to jednak może wskazywać na problemy z jakością wody, które mogą być niebezpieczne. Oto kilka powodów, dla których należy unikać kąpieli w mętnej wodzie:

  • Potencjalne zagrożenie mikrobiologiczne
  • Ryzyko infekcji
  • Trudności z oceną głębokości
  • Możliwość wystąpienia podrażnień skóry

Co zrobić, gdy woda w basenie jest mętna?

Na etapie początkowym mętną wodę można łatwo zlikwidować.

Należy zmierzyć pH i wyregulować do optymalnej wartości mieszczącej się w zakresie 7.00 - 7.40. Po dodaniu środków korygujących pH odczekajmy kilka chwil zanim przystąpimy do dalszych kroków.

Po dwóch kwadransach zalecamy przeprowadzenie szokowego chlorowania połączonego z solidną dawką płynu na glony. Te dwa zabiegi spowodują radykalne działanie przeciwko gonom w basenie.

Śliskość ścian zniknie, a woda stopniowo się wyklaruje. Proces można dodatkowo wspomóc lub przyspieszyć stosując środek do klarowania wody.

Wskazane może być też wydłużenie czasów filtracji. Po chlorowaniu zostawmy włączony filtr na co najmniej jedną dobę.

Jeśli woda zrobi się lekko mętna, a my nie zareagujemy odpowiednio szybko to przypuszczalnie po trzech, czterech dniach nasz basen zostanie zaatakowany przez glony. Woda straci błękitny kolor, a śliskie ściany pokryją się dodatkowo zielonym nalotem.

W takim przypadku walka będzie trudniejsza, a wyprowadzenie wody zajmie nam więcej czasu.

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW

Nikt się nie kąpie a woda zrobiła się mętna

Stopniowe pogarszanie się wody w basenie i powstawanie mętności może być spowodowane też nieodpowiednim przepływem wody przez basen.

Biała woda w basenie często zdarza się po kilku dniach nieużywania basenu. Wysoka temperatura i brak ruchu wody powoduje problem mlecznej wody i śliskich ścian, a czasami wręcz powstawania zielonych miejsc w pewnych fragmentach basenu. 

W basenie, w którym nikt się nie kąpie przez dłuższy czas woda nie jest mieszana w sposób idealny. Chlor nie dociera wszędzie. Dodawane przez nas środki basenowe nie mają szansy zlikwidować bakterii i glonów. W tych martwych miejscach (dead spot) zaczynają się tworzyć właśnie bakterie i glony.

Aby temu zaradzić należy regularnie używać automatyczny odkurzacz basenowy, który nie tylko oczyści wszystkie zakamarki w basenie, ale też wymiesza wodę w miejscach, gdzie przepływ jest niedostateczny. Jeśli takie urządzenie nie wchodzi w grę, to warto problematyczne zakamarki obmiatać szczotką basenową w regularnych odstępach czasu - co kilka dni.

Zalecane jest też, aby sprawdzić jak w basenie ustawione są dysze wlotowe. Kulka w dyszy może być regulowana i być może da się ją ustawić tak, aby strumień wody "dmuchał" w dno i boki basenu. 

W basenach okrągłych woda po dłuższym czasie zaczyna krążyć po zewnętrznej i problematyczne strefy tworzą się po środku basenu. W basenach prostokątnych problemy występują częściej w narożnikach.