Sól zamiast chloru w basenie dzięki elektrolizie
Elektroliza soli w basenie to innowacyjny proces wytwarzania chloru gazowego w wodzie basenowej z wykorzystaniem efektu elektrolizy chlorku sodu (soli kuchennej). W tym procesie, niewielkie ilości chloru gazowego są produkowane na bieżąco, skutecznie dezynfekując wodę w basenie. Co ciekawe, ilość soli potrzebna do tego procesu jest stosunkowo niewielka - typowo od 3 do 5 kg soli na 1000 litrów wody, co daje stężenie zbliżone do łez człowieka lub roztworu soli fizjologicznej.
Można w uproszczeniu powiedzieć, że sól dodawana do wody basenowej jest surowcem do produkcji chloru gazowego. Czy jest to zatem metoda bezchlorowa? Odpowiedź nie jest jednoznaczna!
Tak - ponieważ sól do basenu dodawana jest zamiast tradycyjnych środków chlorowych. Nie dodajemy innych preparatów chemicznych, które w swoim składzie mają chlor.
Nie - ponieważ w wodzie nadal głównym czynnikiem powodującym dezynfekcję jest chlor, dostarczamy go tylko w innej postaci.
Ciekawostką jest to, że proces elektrolizy soli w basenie naśladuje naturalne procesy zachodzące w oceanach. Morska woda zawiera naturalnie rozpuszczoną sól, a działanie promieni UV ze słońca powoduje powstawanie niewielkich ilości naturalnego chloru, który pomaga w utrzymaniu równowagi mikrobiologicznej w wodach oceanicznych.
Elektroliza soli rozpuszczonej w wodzie basenowej to alternatywna metoda uzdatniania wody, która zyskała ogromną popularność w Australii i Europie południowej. Od kilku lat popularność tej metody rośnie również w Polsce. Głównie dlatego, że cena urządzeń do elektrolizy istotnie spadła. Ponadto, wybór urządzeń do wytwarzania chloru z soli - elektrolizerów - jest obecnie bardzo duży.
Warto dodać, że systemy elektrolizy soli mają dodatkowe zalety. Woda w basenie z takim systemem jest zazwyczaj bardziej miękka i przyjemniejsza dla skóry i oczu. Ponadto, poziom chloru w basenie jest bardziej stabilny niż przy tradycyjnym chlorowaniu, co przekłada się na lepszą jakość wody i mniejsze wahania pH. Elektrolizery często są wyposażone w automatyczne systemy kontroli, co ułatwia utrzymanie optymalnych parametrów wody.
Jaka sól do basenu?
Dodawana sól basenowa powinna być czysta i pozbawiona jakichkolwiek dodatków antyzbrylających (antyzbrylaczy).
Wysokiej jakości sól basenowa musi również spełniać normę EN 16401/A.
Uwaga na sól tabletkowaną - nie każda nadaje się do użycia w basenie. Wiele produktów ma w składzie antyzbrylacz, który może się wytrącić w wodzie i pozostawić osad.
W naszym sklepie polecamy sól morską do basenu, która jest czysta chemicznie i ma najkorzystniejszy skład mikroelementów.
Prawidłowe stężenie soli w basenie - czyli ile soli do basenu?
W metodzie solnej wykorzystuje się niewielkie ilości soli, które wystarczą do uruchomienia procesu elektrolizy do produkcji chloru. Zazwyczaj dodawana sól w granulacie lub sól tabletkowana tworzy roztwór o stężeniu 0,2-0,5%.
Czyli 2-5 kg na każde 1000 litrów wody. Albo jeszcze inaczej - 2-5 promili.
Po dodaniu soli, woda w basenie staje się lekko słona, jednakże nie na tyle, aby powodować dyskomfort użytkowników basenu. Dla przykładu koncentracja soli w wodzie basenowej odpowiada połowie ilości soli obecnej w ludzkiej łzie. Woda uzdatniana z pomocą procesu elektrolizy jest przyjemna dla skóry i śluzówek i nie powoduje podrażnień.
Mierzymy zasolenie wody w basenie
Pamiętajmy, że stężenie soli może zmieniać się wraz z upływem czasu w naszym basenie. Woda jest rozcieńczana, gdy uzupełniamy poziom wody. Dolewanie świeżej wody jest niezbędne zawsze po płukaniu wstecznym filtra albo gdy woda jest rozchlapywana.
Dla procesu elektrolizy istotne jest utrzymywanie zasolenia wody w basenie w określonych granicach. Pomiar zasolenia warto wykonywać regularnie np. raz na 2 tygodnie. Najprostszą metodą pomiaru jest wykorzystanie testera paskowego.
Elektrolizer - urządzenie do elektrolizy soli w basenie
Dezynfekcja wody basenowej w metodzie solnej możliwa jest dzięki zastosowaniu urządzenia przeznaczonego do elektrolizy - elektrolizera. Urządzenie to wyposażone jest w naczynie, przez które przepływa woda basenowa. W naczyniu tym, znajduje się specjalna elektroda składająca się z wielu blaszek miedzi, która w wyniku przepływu prądu elektrycznego, powoduje wydzielenie się chloru gazowego soli. Dostępne na rynku urządzenia płynnie sterują procesem elektrolizy i według potrzeby, zwiększają lub zmniejszają produkcję chloru. Chlor powstały w wyniku elektrolizy skutecznie dezynfekuje wodę.
Przykład małego elektrolizera do basenu ogrodowego
Nie! Jest to metoda chlorowa, a różnica polega tylko na sposobie wprowadzenia chloru do wody. Chlor jest też lekko wyczuwalny w wodzie.
Zalety stosowania słonej wody w basenie
Podstawową zaletą metody solnej jest znaczne zmniejszenie stosowania chemii basenowej w postaci chloru w tabletkach lub chloru w płynie. Dla wielu osób świadomość kąpieli w wodzie bez chemii jest bardzo istotna.
Kolejną zaletą tej metody są terapeutyczne właściwości słonej wody - sól korzystnie wpływa na skórę, poprawia krążenie, a także ma korzystny wpływ na stawy.
Zakładając elektrolizer uwalniamy się od konieczności ciągłego składowania opakowań z chemią.
Wady stosowania słonej wody w basenie
Najważniejszą wadą metody solnej jest fakt, że sól może mieć niekorzystny wpływ na wszystkie elementy metalowe znajdujące się w wodzie basenowej (np. drabinka, przeciwprąd). Decyzja o stosowaniu soli w basenie zamiast chloru musi być podjęta już na etapie projektowania basenu.
Inną wadą tej metody jest koszt samego urządzenia do elektrolizy oraz konieczność okresowej wymiany elektrod (co 3-5 lat). Elektrody ulegają "rozpuszczeniu" i z biegiem czasu tracą możliwość produkcji chloru. Są niestety elementem dosyć kosztownym.
Kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę to ograniczenie związane z wylewaniem słonej wody na trawę. Okresowe opróżnianie basenu powinno odbywać się do kanalizacji. Duża ilość wody z zawartością soli może powodować miejscowe wysuszanie gleby i obumieranie roślin.
Przeczytaj też o wylewaniu wody z basenu do ogrodu.