Równowaga kwasowości wody basenowej jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze środki do pielęgnacji wody działają lepiej, a po drugie woda jest przyjemniejsza dla ludzkiej skóry.

Kwasowość wody jest mierzona przy pomocy skali, której jednostkę stanowi pH. Wartość pH 7.0 oznacza odczyn neutralny, pH poniżej 7.0 to odczyn kwaśny, a pH powyżej 7.0 to odczyn zasadowy.

Ile chloru wolnego powinno być w wodzie basenowej

Zalecany poziom chloru wolnego na basenach prywatnych to 0,3 do 0,6 mg/l. W takich krajach jak Niemcy czy Francja dopuszcza się na basenach ogrodowych poziom aż do 1,2 mg/l. Te zalecenia dotyczą średniego poziomu chloru wolnego utrzymującego się dłuższym czasie. 

W trakcie chlorowania szokowego poziom chloru może podskoczyć nawet do 2,0 mg/l. Nie stanowi to problemu czy zagrożenia, pod warunkiem, że tak wysoki poziom nie będzie utrzymywany dłużej niż 2-3 dni.

Unikać powinniśmy sytuacji gdy poziom chloru w wodzie przekracza 3,0 mg/l.

Zbyt niski poziom chloru może doprowadzić do kłopotów z wodą - mętna, mleczna woda; śliskie ściany; rozwój bakterii. 

skala cl basen

Czym mierzyć chlor w basenie?

Chlor wolny w basenie mierzymy testerami ręcznymi lub elektronicznymi przy użyciu tabletek DPD1. Jest to niezawodna i dokładna metoda oznaczenia wartości chloru wolnego w wodzie basenowej. Zabarwioną tabletką pomiarową wodę porównujemy ze skalą referencyjną i w ten sposób oznaczamy wartość chloru wolnego.

pomiar chloru w basenie

Zawartość chloru w wodzie - jednostki

Najczęściej spotykaną jednostka to:

mg/l - czyli "miligramów na litr"

W niektórych urządzeniach pomiarowych spotkać można też:

ppm - czyli "jednostek na milion"

1 ppm = 1.00 mg/l

0.30 ppm = 0.30 mg/l

arrow_upward