W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie witaminą C jako cudownym środkiem, za pomocą którego "wyleczymy" nasz basen z zielonej wody w 15 minut. Jednak i naukowcy badający właściwości wody basenowej jak i użytkownicy po prostu odradzają stosowanie tego preparatu w basenie.

Zanim dowiesz się, dlaczego uzdatnianie wody witaminą to tylko chwyt marketingowy i błędne podejście przeczytaj, jak działa witamina C w basenie po dodaniu jej do wody. Dowiesz się także dlaczego nie powinna być stosowana w wodzie, w której się kąpiesz!

Aaa i jeszcze jedno - to nie jest domowy sposób na zieloną wodę w basenie. Kto z nas trzyma w kuchennej szafie kwas l-askorbinowy?

Jak działa witamina C w basenie?

Kwas l-askorbinowy po dodaniu do wody ma silne działanie antyoksydacyjne na zawarte w wodzie żelazo i zmienia jego wartościowość. Dzięki temu zamiast zielonego koloru, woda zyskuje biały odcień lub staje się całkowicie przezroczysta. Za jedyną zaletę tego procesu należy uznać szybkość jego działania. Nie odnotowano natomiast innych, pozytywnych efektów użycia witaminy C w procesie dezynfekowania wody w basenie.

Kwas l askorbinowy jest kwasem organicznym, który silnie obniża pH. To wpływa ujemnie na równowagę wodny i spada alkaliczność wody. Powoduje, że pH staje się niestabilne i być może konieczne będzie zastosowanie innych środków do podniesienia alkaliczności. Dodawanie kwasów organicznych takich jak kwas askorbinowy wpływa na zwiększenie zanieczyszczeń organicznych wody. 

Na dodatek efekt wizualny jest dość krótkotrwały - woda po pewnym czasie ponownie robi się zielona lub wręcz brązowa.

Witamina C jest środkiem spożywczym - nie jest środkiem, który należy używać w basenie!

Zielona woda w basenie a witamina C

Aby zrozumieć, dlaczego ten preparat nie powinien być używany w basenie, przybliżymy problem powstawania zielonej wody w basenie.

Woda w basenie może zrobić się zielona z dwóch przyczyn:

Pierwsza przyczyna

Wysokie temperatury i duże nasłonecznienie powodują wzrost glonów w basenie. Zlikwidujemy je oraz zielony i mętny odcień wody tylko i wyłącznie poprzez dodanie środka przeciwko glonom i chloru. Przeczytaj ten artykuł o zmianie barwy wody. 

Witamina C nie zlikwiduje glonów! Nie zadziała na zieloną wodę. Może spowodować coś znacznie gorszego.

Witamina c i chlor do basenu nie działają razem zbyt dobrze. Dwie formy witaminy C, kwas askorbinowy i askorbinian sodu, neutralizują chlor. Zatem poziom chloru w wodzie może gwałtownie zostać zredukowany i rozwój glonów ponownie przyspieszy.

Druga przyczyna

Jeśli woda ma w sobie pewną zawartość żelaza to zaraz po nalaniu jej do basenu, żelazo zaczyna łączyć się z tlenem i woda zmienia swój odcień. Początkowo na lekko zielony, a potem na zielono-brązowy. Efekt ten łatwo można zaobserwować, po dodaniu chloru, czyli środka silnie utleniającego. Woda wtedy bardzo szybko zmieni swój kolor na brązowy. A jeśli w tym samym czasie woda nie jest intensywnie filtrowana to kolor zielony lub zielono-brązowy będzie utrzymywał się długo.

Jedynym sposobem na pozbycie się żelaza i innych metali z wody jest długotrwałe i intensywne filtrowanie (24h/dobę przez kilka dni) z jednoczesnym używaniem środków do koagulacji (np. Superklar)

Zastosowanie witaminy C w przypadku zielonej wody, która ma dużą zawartość żelaza przyniesie szybki efekt wizualny - woda w kilka minut zrobi się przezroczysta. Będzie to jednak efekt krótkotrwały, bo już po godzinie woda zacznie ponownie robić się brązowa! Witamina C nie usuwa żelaza z wody. Witamina C ma jedynie silne działanie antyoksydacyjne na zawarte w wodzie żelazo i zmienia jego wartościowość. Wtedy woda zmienia swój odcień z zielonego na biały lub przezroczysty. Proces ten zachodzi szybko. Ale na tym kończą się pozytywne efekty użycia witaminy C w wodzie. Po zaledwie godzinie proces utleniania żelaza ponownie można zaobserwować - woda robi się żółta, zielonkawa aż w końcu zielono-brązowa.

Witamina C w postaci białego proszku silnie obniża pH wody. To wpływa ujemnie na równowagę wodny i spada alkaliczność wody. Powoduje, że pH staje się niestabilne i być może konieczne będzie zastosowanie innych środków do podniesienia alkaliczności. Dodawanie kwasów organicznych takich jak kwas askorbinowy wpływa na zwiększenie zanieczyszczeń organicznych wody.

Czy używać witaminę C w basenie - opinia

Stanowczo odradzamy używanie witaminy C w basenie. To nie jest produkt, który przeznaczony jest do używania w basenie. Skutki uboczne stosowania witaminy C sprawiają, że używanie jej jest nieekonomiczne i niczym nie uzasadnione! Nasza negatywna opinia poparta jest również informacjami jakie dzielą z nami klienci podczas rozmów telefonicznych w naszym sklepie. 

Jest cała gama odpowiednich środków chemicznych, którymi rozwiążemy problemy z zieloną wodą. Środki basenowe były badane i przeszły stosowne testy. Są dopuszczone do bezpiecznego stosowania w wodzie basenowej. Witamina C jest chwilową modą.

Niektórzy mylnie poszukują kwasek cytrynowy do basenu - to nie to samo co vit c do basenu. Oba środki jednak nie nadają się do stosowania w procesie uzdatniania wody w basenie!

Zapraszamy też do zapoznania się z artykułem o witaminie C na blogu baseniarz.pl na którym znajdą Państwo wiele cennych informacji.

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW

Nadal poszukujesz informacji, gdzie kupić witaminę c do basenu? OK - być może chcesz eksperymentować na swojej skórze albo po prostu Twój basen został zbyt mocno zabrudzony osadem z zażelazionej wody. Najlepiej szukaj tego specyfiku w lokalnym sklepie zielarskim.