Czy zdarzyło Ci się napełnić basen świeżą, czystą wodą i zaraz po dodaniu środka dezynfekującego woda zaczęła gwałtownie zmieniać kolor na zielonkawy lub brązowy? To klasyczny przykład dużej zawartości żelaza w wodzie! Jednak nie ma co panikować - usuwanie żelaza z wody basenowej wcale nie jest skomplikowane.
Kilka przyczyn obecności żelaza w wodzie
Najwięcej problemów z dużą zawartością żelaza mają właściciele własnych studni. Surowa woda z gruntu miejscami ma bardzo dużą zawartość żelaza, manganu i innych pierwiastków. Woda potrafi zmienić kolor na brązowy lub zielony.
Większość wodociągów całkowicie usuwa żelazo znajdujące się w naturalnych wodach i zapewnia wodę w znacznym stopniu pozbawioną pierwiastków metali. W takim przypadku zastosowanie chloru czy aktywnego tlenu nie spowoduje zmiany koloru wody.
Jeśli lokalny system wodociągów zawiera rury żelazne lub instalacja odżelaźniająca w wodociągach ma słabą wydajność - woda z wodociągu również może powodować problemy!
Woda zrobiła się brązowa po dodaniu chloru
Jakie są następstwa żelaza w wodzie basenowej?
Po napełnieniu woda wydaje się czysta i klarowna, ale zaraz po dodaniu pierwszego chloru (lub aktywnego tlenu) woda ulega odbarwieniu.
- Wysokie stężenia żelaza szybko prowadzą do brązowej i mętnej wody. Przyczyną jest powstawanie trójwartościowego wodorotlenku żelaza (odpowiada za kolor brunatny wody), który powstaje przez utlenianie bezbarwnego dwuwartościowego żelaza za pomocą czynnika utleniającego: chloru, bromu lub aktywnego tlenu.
Powstała rdza może osadzać się na ścianach basenu i powodować brzydkie przebarwienia, które są trudne do usunięcia. Uwaga ta dotyczy w szczególności basenów z folią PCV i basenów poliestrowych.
Woda zrobiła się zielona po dodaniu chloru
Jakie są następstwa żelaza w wodzie basenowej?
Po napełnieniu woda wydaje się czysta i klarowna, ale zaraz po dodaniu pierwszego chloru (lub aktywnego tlenu) woda ulega odbarwieniu
- Niska zawartość żelaza prowadzi do zielonego zabarwienia wody bez zaobserwowania opadania go na dno. Woda pozostaje klarowna, ale ma zielonkawy odcień.
Jak pozbyć się żelaza z wody
Całkowite usunięcie żelaza jest możliwe tylko poprzez użycie basenowego systemu filtrującego wraz z odpowiednim środkiem chemicznym wiążącym żelazo.
Filtry piaskowe
- Należy dokładnie przepłukać filtr piaskowy (około 5 minut).
- pH wody należy wyregulować do wartości 7.0 - 7.2
- Jeśli wcześniej woda nie była chlorowana to należy przeprowadzić chlorowanie za pomocą 150 g Chlorifix / 10 m³. Chlorowanie przeprowadzamy zawsze przy włączonym obiegu wody, aby chlor dotarł we wszystkie miejsca w basenie.
- W skimmerze należy umieść poduszeczkę Superflock. Pompę obiegowa powinna pracować bez przerwy co najmniej 24h. Jeśli basen nie ma skimmera to poduszeczkę można wrzucić do zbiornika wyrównawczego.
- Płuczemy filtr po upływie ok. dwóch-trzech dni. Jeśli usuwanie żelaza nie jest jeszcze zakończone (woda jest nadal brązowawa, mętne lub zielonkawa), dodajemy kolejny Superflock i powtarzamy procedurę.
Filtry kartuszowe
- Należy wymienić wkład filtrujący na nowy. Filtr powinien zapewniać bardzo dokładną filtrację.
- pH wody należy wyregulować do wartości 7.0 - 7.2
- Jeśli wcześniej woda nie była chlorowana to należy przeprowadzić chlorowanie za pomocą 150 g Chlorifix / 10 m³. Chlorowanie przeprowadzamy zawsze przy włączonym obiegu wody, aby chlor dotarł we wszystkie miejsca w basenie.
- Bezpośrednio do wody basenowej wlewamy odpowiednią dawkę Superklaru. Pompę obiegowa powinna pracować bez przerwy co najmniej 24h.
- Wkład filtrujący płuczemy po 24h lub wymieniamy na nowy.
Mam wodę tylko ze studni - jak żyć ?
Jeśli nie ma możliwości użycia wody z wodociągu to możemy znacząco ograniczyć wytrącanie się żelaza poprzez zastosowanie odpowiedniego preparatu. Unikniemy wtedy zarówno przebarwieniu wody jak i osadzaniu się żelaza na powierzchni basenu (żółty skimmer, żółte elementy z plastiku, żółta folia).
Dodajemy 30 ml Calcinex / m³ podczas napuszczania świeżej wody ze studni do basenu.