Szokowe chlorowanie wody basenowej jest czynnością wykonywaną w celu wywołania gwałtownej poprawy jakości wody. Zapewne każdy użytkownik basenu spotkał się z pojęciami chlorowania szokowego lub super - chlorowania. Dla niektórych czynność ta może wydawać się dziwna lub wręcz niebezpieczna, gdyż wymaga użycia standardowej dawki chloru powiększonej nawet kilkukrotnie !!! My odpowiadamy - nie ma powodów do obaw ! Gwałtowne, kontrolowane podniesienie wartości chloru w wodzie niesie za sobą dużo pozytywnych skutków - zapobiega wzrostowi glonów i bakterii oraz pomaga w utrzymaniu neutralnego zapachu w basenie!

Jak przeprowadzić chlorowanie szokowe?

Chlorowanie wody najlepiej przeprowadzić wieczorem - wtedy gdy nie ma już promieniowania UV pochodzącego od słońca. Działanie szybkiego chloru jest wtedy skuteczniejsze gdyż nie występuje redukcja spowodowana działaniem promieni UV.

Przed przystąpieniem do chlorowania należy upewnić się, ze pH wody mieści się w zakresie 7.0 - 7.2. Jest to bardzo ważne, gdyż przy takim stanie wody działanie chloru jest optymalne.

Chlorowe szokowanie najlepiej przeprowadzić chlorem w postaci proszku lub granulek. Chlor w takich preparatach bardzo szybko się rozpuszcza i tak samo szybko działa, a ponadto taka formuła umożliwia równomierne rozsypanie produktu po dużej powierzchni wody. 

Przed rozpoczęciem chlorowania szokowego należy zapoznać się z instrukcjami zawartymi na opakowaniach preparatów przeznaczonych do chlorowania basenu. Ważne - są to te same preparaty które używane są do regularnego dezynfekowania wody. Jedyną zmienną jest w tym przypadku DAWKA, która powinna zostać określona przez producenta - należy kierować się dawkami dla wody zmętniałej. W niektórych zaleceniach widnieje również informacja o wcześniejszym rozpuszczeniu chloru w wiadrze z wodą. 

najlepszy chlor szok

Dawka chloru

Ogólna zasada mówi, że dawka produktu jaką należy dodać do wody aby wykonać szokowe chlorowanie to waha się od 3 - krotności do 5  krotności dawki standardowej.

Chlor w tabletkach - dla produktu Chlorifix dawka szokowa wynosi ona 200 g na każde 10m3 wody.

Chlor w płynie (podchloryn sodu) - dawka szokowa wynosi 1 litr na 10 m3 wody.

Efektem chlorowania szokowego powinien być chwilowy wzrost wartości wolnego chloru od 2-5 mg/l.

Jak często wykonywać chlorowanie szokowe

Chlorowanie szokowe można przeprowadzać za każdym razem gdy stan wody uległ pogorszeniu - np. woda robi się mętna lub zielona. W basenach ogrodowych, podczas dużych upałów i w trakcie zwiększonego użytkowania basenu można je wykonać co kilka dni.

Ponadto szokowe chlorowanie można wykonywać regularnie nawet jeśli z wodą nie ma większych problemów. Będzie miało to wtedy charakter zapobiegawczy. Podniesienie dawki chloru raz na 2 tygodnie poprawi właściwości wody.

Na innych stronach tego działu można przeczytać więcej informacji o metodzie chlorowejprawidłowej równowadze wody.

Dezynfekcja szokowa bez chloru

Szokowa dezynfekcja bez użycia chloru jest możliwa. Służą do tego specjalnie skoncentrowane środki na bazie aktywnego tlenu - np. Bayroshock. Środek ten, można używać nie tylko na basenach ale także i w wannach spa. Działa szybko, skutecznie i jest bezwonny.

arrow_upward