Ozon jest specyficzną formą tlenu o bardzo silnych właściwościach utleniających. Często używany jest w procesie uzdatniania wody pitnej w stacjach wodociągowych. Zastosowanie ozonu ma tę niewątpliwą zaletę, iż nie pozostawia w dezynfekowanej wodzie żadnych pobocznych substancji chemicznych (tak jak ma to miejsce w metodzie chlorowej).

W basenach publicznych ozonowanie spełnia funkcję dodatkowej, "szokowej" dezynfekcji i przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na chlor. Metoda ozonowa jest niezwykle skuteczna  - pozwala zneutralizować bakterie E - Coli sto razy szybciej niż chlor.

W tym miejscu dodać należy, że błędne jest twierdzenie, że na basenie z ozonowaną wodą nie ma chloru. Ozonowanie jest procesem wyłącznie wspomagającym, a nie zastępującym chlorowanie. Całkowite wyeliminowanie chloru jest niemożliwe.

Ozonator Prominent

O3

Ozon jest gazem, który szybko wchodzi w reakcję i zmienia się ponownie w tlen. Z tego powodu jego produkcja musi odbywać się na miejscu, a gaz musi zostać natychmiast wprowadzony do obiegu wody basenowej.  Proces ten możliwy jest dzięki sporych rozmiarów urządzeniom. Ze względu na gwałtowność reagowania (toksyczność) ozonu jego ilość w instalacji musi być nieustannie monitorowania, a cząsteczki które nie uległy rozpadowi muszą zostać z usunięte zanim dostaną się do basenu. Procesowi temu służą specjalne filtry z węglem aktywowanym. 

Na basenach prywatnych, w ramach metody wspomagającej dezynfekcję, zamiast ozonatorów najczęściej stosuje się wydajne lampy UV. 

Ozonatory w wannach SPA produkują bardzo niewielką, wręcz symboliczną ilość tego gazu. Główną przyczyną ich stosowania jest chęć całkowitego wyeliminowania potrzeby stosowania chloru.

arrow_upward