Jak przygotować do zimy przenośny basen ogrodowy
Użytkownicy basenów przenośnych nie powinni mieć większych problemów z przygotowaniem ich do zimy. Przygotowania należy zacząć od ich umycia jeszcze, gdy są napełnione wodą. Taki sposób czyszczenia zaoszczędzi nam czas na mycie i szorowanie folii po całkowitym opróżnieniu.
Lekka konstrukcja tego typu basenów sprzyja ich prostemu demontażowi. Zalecane jest przed schowaniem całości na zimę, żeby folię całkowicie osuszyć. Bo woda i resztki brudu będą gniły w poskładanym basenie do wiosny.
Demontaż basenu i jego osuszanie stwarza niebezpieczeństwo uszkodzenia powłoki basenowej. Niestety jest to największa wada basenów rozkładanych. Kto jednak zrobi wszystko starannie, w przyszłym roku będzie ponownie cieszył się z basenu. Producenci basenów stelażowych nie zalecają, aby przechowywać je na zewnątrz. Najlepiej schować wszystko do suchego pomieszczenia.
Jak przygotować basen ogrodowy do zimy
Kiedy zamknąć basen na zimę?
Dobry moment na przygotowywanie basenu do sezonu zimowego to już początek jesieni. Druga połowa września lub początek października to odpowiedni czas. Unikniemy wtedy konieczności szybkiego zamykania basenu w przypadku gwałtownego ataku zimy. Gdy na zewnątrz nie jest jeszcze bardzo zimno, chętniej przygotujemy naszą nieckę do zimowania.
Kwestia temperatury
Nie oznacza to oczywiście, że basen należy zamknąć już wtedy, kiedy użytkownicy przestają z niego korzystać. Zbyt niska temperatura na kąpiel może być jednocześnie zbyt wysoką temperaturą na posezonowe przykrycie basenu.
Biologiczne uśpienie wody następuje, gdy temperatura powietrza spada poniżej 15° C. Nie ma wtedy warunków do rozwoju alg i bakterii w wodzie.
Dobrze jest pamiętać, że chemia basenowa dodana do wody nie przetrwa w niej przez całą zimę. Specjalny środek do zimowania basenu działa zwykle przez 5 miesięcy. W tym czasie zmiękcza wodę i zapobiega rozwojowi glonów. Jego zastosowanie pozwoli na uniknięcie późniejszego szorowania niecki basenowej, a także zapobiega zniszczeniu czy odbarwieniu folii.
Co zrobić, aby prawidłowo zamknąć basen na zimę?
Krok pierwszy – Czyszczenie ścian i dna basenu
Pozostawienie brudnego basenu na sezon zimowy skutkuje koniecznością długiego doprowadzania go do stanu używalności na wiosnę. Pochłania to nie tylko czas, ale i generuje koszty.
Najlepiej, aby tuż przed wyłączeniem filtracji woda była tak czysta, jak w sezonie letnim. Przezroczysta, bez widocznej obecności glonów. Nie można dopuścić, aby w basenie zostały liście na zimę! Basen można wyczyścić ręcznie lub wpuścić do niego automatyczny odkurzacz. Tam, gdzie to konieczne, basen należy doczyścić szczotką lub szmatką.
Im dłużej utrzymamy basen w czystości do momentu zamknięcia — tym lepiej.
Krok drugi – obniżenie poziomu wody w basenie
Nie zaleca się całkowitego opróżniania basenów stałych na zimę. Dotyczy to basenów wbudowanych, naziemnych i częściowo wkopanych. Odsłonięcie folii basenowej lub fundamentów betonowych skutkować może uszkodzeniem konstrukcji. Warto pamiętać, że zamarzający grunt powoduje duży nacisk na boki basenu. Właśnie dlatego, aby siły się przeciwstawiały, pozostawiamy część wody w basenie.
Ile wody wypompować z basenu?
Złota zasada mówi, że wypompowujemy połowę wody z basenu. Wynika to z tego, że poziom około 30-40 cm poniżej dysz i skimmera uchroni instalację basenu przed przypadkowym zalaniem. Musimy przecież brać pod uwagę, że w trakcie jesieni i zimy poziom wody się podniesie.
Gdybyśmy dopuścili do zalania dysz czy skimmera zimą, to zajdzie duże ryzyko rozsadzenia rur w instalacji w trakcie mrozów.
Problemu tego mogą być pozbawione baseny z zadaszeniem. Szczelne przykrycie osłania basen przed deszczem i śniegiem. Poziom wody nie zmienia się w sezonie zimowym.
Co jeszcze można zrobić?
Ściany basenu można zabezpieczyć przed uszkodzeniem powodowanym przez lód, poprzez wrzucenie do wody kilku pływających przedmiotów. Absorbują one siłę wytwarzaną przez lód. Mogą to być plastikowe butelki lub pojemniki po chemii basenowej. Warto je powiązać, aby zapobiec ich kumulacji w jednym miejscu basenu.
Krok trzeci – wyregulowanie pH wody i dodanie chemii na zimę
Pozostającą wodę powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć chemicznie na zimę. W pierwszej kolejności należy zbadać pH wody. Jeśli pH mocno odbiega od wartości 7.0, to powinniśmy je skorygować. W przypadku, gdy woda jest zielona, można dodać niewielką ilość chloru. To pomoże ją szybko oczyścić i uśpić.
W drugiej kolejności do wody należy dodać środek Puripool Super. Jest to płyn na zimę, który zabezpiecza wodę przed powstawaniem silnych zabrudzeń wody i wzrostowi alg. To algicyd o specjalnie dobranym składzie. Ma przedłużone działanie i zawiera składniki pomagające uniknąć przebarwienia wody. Nie jest to środek, który zapobiega zamarzaniu wody przez zimę. Takie, błędne wyobrażenie często pojawia się wśród nowych użytkowników basenów.
Nie nalewaj świeżej wody na zimę
Oprócz pH, przed zamknięciem basenu można sprawdzić alkaliczność wody i jej twardość. Źle zbilansowana woda basenowa może stanowić pożywkę dla rozwoju alg. Nierzadko jest też przyczyną powstania szorstkich ścian i osadu na dnie.
Nie należy nalewać do basenu świeżej wody z sieci wodociągowej czy ze studni. Nie ma ona odpowiednich parametrów, jest zazwyczaj twarda i ma dużo kamienia. Napełnienie basenu taką wodą przed zamknięciem skutkować może koniecznością jego mycia i usuwania kamienia ze ścianek.
Krok czwarty – przykrycie basenu
Ostatnim etapem, który dobrze jest wykonać przed pozostawieniem basenu na sezon zimowy, jest jego przykrycie. Plandeki lub specjalne siatki są dobrym rozwiązaniem w większości przypadków. Pamiętajmy jednak o tym, że przykrycie basenu musi wytrzymać opady deszczu i śniegu. Plandeka lub siatka muszą być również dobrze zakotwione do gruntu.
Krok piąty – zabezpieczenie sprzętu basenowego na zimę
Przeniesienie ruchomych części pod dach. Nie zapominajmy o dobrym zabezpieczeniu sprzętu basenowego na okres zimowy. Wszystkie części elektryczne i elektroniczne powinny być przechowywane w pomieszczeniu zamkniętym i suchym. Pozostałe rzeczy również dobrze jest składować pod dachem albo przykryciem.
Drobny sprzęt basenowy
Sprzęt basenowy dobrze jest przechowywać w jednym, ustalonym wcześniej miejscu. Małe części basenowe (korki spustowe, złączki czy uszczelki) warto składować w koszyku filtra siatkowego pompy. To miejsce łatwe do zapamiętania. Jeśli metalowa drabinka basenowa będzie pod dachem, to ochroni ją to przed uszkodzeniami, pęknięciami i rdzą. Wszystkie metalowe należy części należy trzymać z dala od chloru. Jego opary mogą powodować rdzewienie metalu.
Pompa basenowa
Pompę basenową należy zdemontować i przenieść do suchego pomieszczenia. Dotyczy to głównie pompy obiegowej często stojącej na ziemi w maszynowni basenowej. Zmniejsza to ryzyko jej zalania.
Końcowa porada
W przypadku zamiaru użycia tej samej wody w następnym sezonie, warto zacząć obserwować jakość wody na przełomie marca i kwietnia. Działanie dodanego jesienią algicydu Puripool Super może już dobiegać końca. Dobrze jest wówczas zdezynfekować wodę chlorem i dodać już normalne środki basenowe. Zapobiegnie to narastaniu alg w miesiącach na przełomie zimy i wiosny. Ułatwi też start basenu w nowym sezonie.