Zielona woda w basenie

Glony i algi

Ocenia się, że na ziemi żyje ponad 1 000 000 gatunków glonów (alg). Użytkowników basenu martwić powinno jednak występowanie jednego rodzaju - tzw. niebiesko - zielonych glonów. Te jedno lub wielokomórkowe rośliny posiadają właściwość budowania związków organicznych z zawartego w wodzie dwutlenku węgla i azotu, czyli związków nieorganicznych. W ten sposób algi wytwarzają duże ilości węglowodanów będących doskonałym pokarmem dla bakterii oraz grzybów. Algi cechuje również łatwość rozprzestrzeniania się – sprzyja temu kurz zawarty w powietrzu.

Zielona woda i śliskie ściany

Gdy w Państwa basenie pojawią się algi, konieczna jest szybka interwencja, ponieważ w innym przypadku glony zaczną rozmnażać się w zastraszającym tempie. Procesowi ich rozrostu sprzyja ciepła, słoneczna pogoda i środowisko wodne. Algi, w pierwszej kolejności, powlekają ściany i dno niecki basenowej warstwą tzw. biofilmu. Zjawisko to jest nie tylko nieestetyczne ale również niebezpieczne, ponieważ osad jest bardzo śliski. Czasami zdarza się, że w początkowej fazie wzrostu warstwa ta jest całkowicie przezroczysta, a użytkownik nie jest w ogóle świadomy, że w jego basenie następuje proces rozrostu alg. W zależności od rodzaju glonów które pojawiły się w basenie osad może być zielony, brązowy, a nawet czarny. Ten ostatni jest szczególnie uciążliwy, ponieważ potrafi silnie zabarwić fugi w basenie.

Po pewnym czasie od pojawienia się śliskiego nalotu może nastąpić zmętnienie wody (mleczna woda) oraz gwałtowny rozwój glonów. W wyniku tego procesu, woda straci swoją klarowność i zmieni odcień. 
Algi działają tak ekspansywnie, że proces zielenienia lub brązowienia wody może nastąpić w ciągu zaledwie jednego dnia!

glony w basenie

Ciekawostką jest, że masowe namnożenie alg może wystąpić po burzy - do dzisiaj istnieją spory o to, dlaczego tak się dzieje. Najbardziej prawdopodobna wydaje się być teoria o przyspieszonym wzroście glonów na wskutek silnych błysków światła piorunów. 

Jak usuwać glony?

Środkiem, który zabija algi jest chlor. Niestety, nierzadko zdarza się, że alg w basenie jest tak dużo, że ich wzrost jest szybszy niż czas działania chloru. Ponadto, niektóre gatunki alg szybko uodparniają się na działanie chloru. Dlatego niezbędne jest stosowanie jednocześnie z chlorem środka przeznaczonego do usuwania glonów czyli algicydu. Preparat Desagline marki Bayrol wykazuje się niezwykle dużą skutecznością w zwalczaniu niebezpiecznych, śliskich osadów. Ponad to, Desagline sprawia, że woda staje się klarowna, a charakterystyczne dla zanieczyszczeń organicznych zmętnienie znika. 

antyglon

Problem alg w szczególności dotyczy basenów ogrodowych, narażonych na działanie słońca oraz wysokich temperatur. W przypadku jednoczesnego zastosowania algicydu i chloru organizmy glonów są zabijane i rozbijane na cząsteczki, które można łatwo odfiltrować z wody i szybko uzyskać  jej krystaliczną czystość. W razie gdyby terapia środkiem przeciwko glonom okazała się niewystraczająca zalecamy przeprowadzenie dodatkowego chlorowania szokowego.

Jeżeli glony w wodzie stały się już widoczne, należy wykonać kilka czynności dzięki którym skutecznie je wyeliminujemy:
1. Usunąć bardzo dokładnie warstwę glonów (biofilm) pokrywającą ściany i dno basenu w sposób mechaniczny - np. szczotką,
2. Zastosować 2-3 krotną dawkę chloru wraz z algicydem,
3. Filtrować wodę przez kilka-kilkanaście godzin jednocześnie sprawdzając stopień zanieczyszczenia filtra.

Aby dowiedzieć jakie są przyczyny zielenienia wody tuż po napełnieniu niecki basenowej i jak poradzić sobie z tym problemem zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat!

Jeśli mają państwo Pytania lub chcą podzielić się z nami opinią – zachęcamy do kontaktu!

arrow_upward