Elektroliza soli w basenie

Elektroliza soli rozpuszczonej w wodzie basenowej to alternatywna metoda uzdatniania wody bardzo popularna w Australii, USA i Europie południowej. Wskazać należy, że w Polsce stopniowo zyskuje również coraz większą popularność.

Jaka sól do basenu?

W metodzie tej wykorzystuje się sól spożywczą lub tabletkowaną, która dodana do wody basenowej tworzy roztwór o stężeniu 0,2-0,5% (2-5 kg/m3). Innymi słowy, woda w basenie staje się lekko słona, jednakże nie na tyle, aby powodować dyskomfort użytkowników basenu. Dla przykładu koncentracja soli w wodzie basenowej odpowiada połowie ilości soli obecnej w ludzkiej łzie. Woda po zastosowaniu elektrolizy jest przyjemna dla skóry i śluzówek i nie powoduje podrażnień. 

Sól do basenu

Dodawana sól basenowa powinna być czysta i pozbawiona jakichkolwiek dodatków antyzbrylających (antyzbrylaczy). Wysokiej jakości sól basenowa musi również spełniać normę EN 16401/A.

sól do basenu i spa


Elektroliza soli

Dezynfekcja wody basenowej w metodzie solnej możliwa jest dzięki zastosowaniu urządzenia przeznaczonego do elektrolizy. Urządzenie to wyposażone jest w naczynie, przez które przepływa woda basenowa. W naczyniu tym, znajduje się specjalna elektroda która w wyniku przepływu prądu, powoduje wydzielenie się chloru gazowego soli. Dostępne na rynku urządzenia płynnie sterują procesem elektrolizy i według potrzeby, zwiększają lub zmniejszają produkcję chloru. Chlor powstał w wyniku elektrolizy skutecznie dezynfekuje wodę, a przy tym użytkownicy nie odczuwają charakterystycznego zapachu chloru. 

Czy to jest metoda bezchlorowa?

Nie!
Jest to metoda chlorowa, a różnica polega tylko na sposobie wprowadzenia chloru do wody. Chlor jest też lekko wyczuwalny w wodzie.

Zalety i wady metody solnej

Podstawową zaletą metody solnej jest znaczne zmniejszenie konieczności stosowania chloru w tabletkach lub płynie. Dla wielu osób świadomość kąpieli w wodzie "bez chemii" jest bardzo istotna.
Kolejną zaletą tej metody są terapeutyczne właściwości słonej wody - sól korzystnie wpływa na skórę.

Zasadniczą wadą tej metody jest koszt samego urządzenia do elektrolizy oraz konieczność okresowej wymiany elektrod (co 2-3 lata). Inwestycja w samo urządzenie wytwarzające chlor z soli może być niewystarczająca. Idealnym rozwiązaniem byłaby stacja kontrolno-pomiarowa, która w sposób ciągły bada poziom chloru w wodzie i zapobiega nadmiernej jego produkcji. 

Dodatkowo należy liczyć się z koniecznością okresowego uzupełniania soli.

arrow_upward