Chlor do basenu prywatnego

Chlor zawarty w środkach do pielęgnacji wody basenowej potrafi w bardzo skuteczny sposób zabijać bakterie, wirusy i niszczyć substancje organiczne znajdujące się w wodzie. Jednakże, na uwadze należy mieć fakt, iż jest to substancja bardzo nietrwała. W swojej naturalnej postaci, pierwiastek ten występuje w formie gazowej i jest wykorzystywany w profesjonalnych stacjach uzdatniania wody w basenach publicznych.

Aby jego używanie było możliwe w basenach prywatnych, chlor jest łączony z innymi substancjami tak, aby mógł występować w formie stałej tj. proszku lub granulatu. Dzięki temu zabiegowi, chlor staje się dużo łatwiejszy w użyciu, ponieważ uwalniany jest wraz z rozpuszczeniem środka w wodzie. Największy problem stanowi jednakże jakość chloru, a co za tym idzie produktów zawierających ten pierwiastek. Nierzadko zdarza się, że w środkach do dezynfekcji znajdują się substancje uboczne, które również uwalniają się w trakcie rozpuszczania w wodzie, dlatego tak istotne jest, aby używane środki pochodziły od renomowanego producenta. 

Chlor ulega naturalnemu "zużyciu" w wyniku zniszczenia bakterii i wirusów lub po prostu uwalnia się z wody w wyniku działania promieni słonecznych. Stwierdzić zatem należy, że jest on pierwiastkiem niestabilnym, a jego działanie winno być w odpowiedni sposób przedłużone - najlepiej poprzez jego utrwalenie.

Na rynku dominują dwa rodzaje produktów służących do chlorowania wody basenowej.  Pierwszą grupę stanowią środki składające się z chloru oraz kwasu cyjanurowego, czyli tzw. stabilizatora. Cieszą się one największą popularnością i występują w postaci proszku lub granulatu. Zawarty w nich kwas ma za zadanie przedłużyć obecność chloru w wodzie. Wskazać należy, iż po określonym czasie chlor uleci z wody, w której zostaną pozostałości kwasu. Systematyczne dozowanie omawianych środków spowoduje gromadzenie się kwasu w wodzie, co z kolei utrudniać będzie kolejne dezynfekcje. Nadmiar stabilizatora sprawi, że chlor nie będzie mógł się skutecznie rozpuścić. Sytuacji takiej można jednak zapobiec - należy po porostu pamiętać o tym, aby basen miał dopływ świeżej wody (około 3% całej objętości basenu tygodniowo). W przypadku filtra piaskowego wystarczy jego regularne czyszczenie, które jest gwarantem utrzymania odpowiedniego przepływu wody. Problem ten można również rozwiązać dolewając wodę bezpośrednio do basenu.  

Drugą grupę środków na bazie chloru stanowią produkt zawierające tzw. chlor niestabilizowany. Ten rodzaj chloru używany jest w przypadku zastosowania tzw. szokowej dezynfekcji wody. Jak sama nazwa wskazuje, chlor ten jest bardzo nietrwały dlatego też, pomimo zastosowania dużej ilość produktu, można wkrótce po dezynfekcji korzystać z basenu. Środki chemiczne tego typu składają się z chloru i wapnia, tj. substancji niepowodujących takich problemów jak stabilizator, dlatego też, coraz większa ilość użytkowników korzysta z tego produktu. 

Chlor do basenu Bayrol


Chlor w płynie - podchloryn sodu

Podchloryn sodu, powszechnie nazywany jako płynny chlor stosowany jest w basenach publicznych oraz prywatnych jako podstawowy środek do dezynfekcji wody. Chlor w płynie posiada duże właściwości utleniające i odkażające dlatego jego dozowania możliwe jest włącznie przy użyciu automatycznych stacji wyposażonych w odpowiednie pompy dozujące. 

Płynny chlor jako gotowy produkt jest przezroczystym żółtozielonym płynem o stężeniu 10-15% wolnego chloru. Należy nadmienić, że podchloryn sodu w czystej postaci należy do związków nietrwałych, szybko rozkładających się i tracących swoje własności. Do czynników negatywnie wpływających na trwałość substancji zaliczyć należy przede wszystkim światło słoneczne oraz temperaturę.
Niektórzy producenci chemii basenowej (m.in. Bayrol) opracowali metody stabilizacji podchlorynu dzięki którym zwiększana jest jego trwałość, a okres przechowywania substancji wydłużony jest do 6 miesięcy bez znaczącej utraty właściwości produktu. 
Jednakże, użytkownikom basenów prywatnych nie zaleca się robienia zapasów produktów zawierających płynny chlor. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie środków "na bieżąco" od producenta gwarantującego jego "świeżość".

Czy można stosować chlor w płynie zamiast tabletek

W basenach ogrodowych, w które nie są wyposażone w stacje dozujące NIE zaleca się stosowania płynnego chloru. Podchloryn sodu sprzedawany jest w dużych baniakach, z których ciężko jest odlewać płyn w niewielkich dawkach do basenu. Rozchlapanie podchlorynu sodu na odzież trwale ją odbarwi, a rozchlapanie płynu na otoczenie basenu może pozostawić trwałe plamy. Utrudnione przechowywania i niebezpieczne dawkowanie dyskwalifikuje używanie podchlorynu sodu jako zamiennika bezpiecznych tabletek chlorowych.


Najlepszy chlor do małego basenu w ogrodzie

Dla osób użytkujących małe baseny ogrodowe (np. rozporowe), polecamy użycie preparatu Complete&Easy. To wielofunkcyjny chlor w saszetkach, który jest bardzo ekonomiczny w użyciu. Po jego zastosowaniu można szybko wejść do wody. Działanie podwójnych saszetek oparte jest na bazie szybkiego chloru dodatkowo wzmocnionego aktywnym tlenem. Dodane są też składniki zwalczające algi i klarującymi wodę.
Produkt będzie szczególnie przydatny w małych basenach ogrodowych, które wyposażone są w niewielkie urządzenia filtrujące! Niedostateczna filtracja jest częstą przyczyną występowania problemów z wodą w takich basenach - a konsekwencją stosowanie coraz większych ilości chloru. Jeśli masz z tym problem warto zastanowić się, jak długo filtrujesz wodę w basenie. Polecamy także zamianę wkładów filtrujących na Fibalon, oraz dawkowanie chemii basenowej w odstępach 3 - dniowych.

chlor wielofunkcyjny bayrol

Zobacz polecane przez nas produkty chlorowe.

arrow_upward