Dezynfekcję wody basenowej możesz przeprowadzić na różne sposoby. Obecnie na rynku są dostępne różne metody: chlorowe i bezchlorowe. Jednym z nich jest elektroliza soli. Jak wykonać taką dezynfekcję i jakie środki do metody solnej oferujemy? Wszystko wyjaśniamy poniżej.
Dezynfekcja wody basenowej metodą solną
Woda w basenie musi być co jakiś czas poddawana dezynfekcji. Zapewnia to czystą i krystaliczną wodę, bezpieczeństwo kąpiących się oraz ich najwyższy komfort. Metoda solna to jedna z dostępnych metod oczyszczania wody. Obecnie możesz skorzystać z trzech sposobów dezynfekcji:
- tradycyjna metoda chlorowa,
- metoda tlenowa wykorzystująca aktywny tlen uzdatniający wodę,
- metoda solna, która jest jednocześnie metodą bezchlorową oraz chlorową. Jak to możliwe?
Czym jest elektroliza soli w basenie?
Elektroliza soli w basenie to wprowadzenie do wody basenowej soli, czyli chlorku sodu. To oznacza, że chlor nie jest podawany do wody, ale wydziela się po wsypaniu soli. Metoda solna jest więc metodą chlorową bez dodawania chloru w czystej postaci do wody. Jeśli nie lubisz specyficznego zapachu po chlorowaniu wody, a aktywny tlen Cię nie przekonuje, koniecznie wypróbuj metodę solną.
Elektroliza soli w basenie – zalety i wady
Elektroliza soli w basenie ma swoje wady i zalety.
Wady metody solnej:
- Sól dodana do wody może mieć wpływ na stan metalowych elementów niecki basenowej, przez co może zajść konieczność wymiany osprzętowania co kilka lat.
- Woda uzdatniana metodą solną nie powinna być wylewana na trawę.
Zalety metody solnej:
- Wodę dezynfekuje się solą bez dodatkowej “chemii”.
- Woda jest pozbawiona specyficznego zapachu chloru.
- Sól świetnie działa na skórę. Zmiękcza naskórek i go nawilża.
Elektroliza soli w basenie - co jest potrzebne?
Do wykonania elektrolizy soli w basenie będzie niezbędne pewne osprzętowanie oraz środki dezynfekujące, czyli:
- elektrolizer soli,
- sól morska,
- tester paskowy.
Elektrolizer soli jest potrzebny do wykonania dezynfekcji metodą solną. Aby korzystać z jego możliwości, musisz przymocować go do ściany basenu i podłączyć do źródła prądu. Sprawdzi się używany w basenach ogrodowych, rozporowych, małych basenach wkopywanych oraz wannach SPA.
Sól morska w granulkach do basenu musi być pozbawiona substancji przeciwzbrylającej. Sól zapewnia czystość wody w basenie i bezpieczeństwo kąpiących, jednocześnie nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Co istotne, sól pozytywnie działa na skórę!
Pamiętaj o regularnym sprawdzeniu parametrów wody, w tym poziomu zasolenia wody. W tym celu przyda Ci się tester paskowy zasolenia. Dzięki cyklicznemu kontrolowaniu parametrów, utrzymasz basen w świetnej kondycji przez wiele sezonów.
Aby wiedzieć więcej o pielęgnacji basenu ogrodowego, sprawdź nasz poradnik basenowy i artykuł o metodzie solnej.
Masz pytania dotyczące oferty lub samej metody solnej? Odezwij się do nas, doradzimy w zakupach!